Původ plemene Pura Raza Espaňola

Skutečný původ plemene PRE není zcela jasný. Je známo, že již v období před příchodem Římanů existovaly zmínky o existenci koní na uzemí dnešního Španělska.

Římští autoři jako Plutarchos, Plinius a Seneca starší psali o hispánském koni jako o krásném, poddajném, sebevědomém a odvážném koni, který je ideální do válečných bitev i pro sporty, které se v té době předváděly v arénách.

Za vlády Filipa II. byl chov koní v království zorganizován a byly položeny základy k tomu, aby mohlo plemeno PRE v následujících letech dosáhnout svého vrcholu. To bylo umožněno díky zřízení královských stájí v Córdobě (Caballerizas Reales), kde byli shromážděni nejlepší hřebci a klisny z provincií sousedících s řekou Guadalquivir, v nichž se v té době odchovávalo nejvíce koní.

Tak došlo k založení královských stájí, jež později vešly ve známost jako národní hřebčín. Mnoho koní bylo odvezeno do Ameriky, kde sehráli rozhodující roli při průzkumu nového světadílu a stali se základem většiny plemen, která byla později na americkém kontinentě vyšlechtěna.

V Evropě Španělsko tou dobou prožívalo zlatý věk a nejcennějším dárkem španělského vládce býval jeden ze skvostných španělských hřebců. Tito koně brzy získali věhlas a stáli u zrodu mnoha středoevropských plemen koní.

V současnosti je ve Španělsku více než šest tisíc chovatelů PRE a další více než tisíc jich je ve zbytku světa. Po celém světě najdeme zhruba sto tisíc těchto koní ve více než 60 zemích.

Plemena koní jako starokladrubský kůň, lipický kůň, fríský kůň, portugalský kůň, paso fino a středoevropská teplokrevná plemena koní vděčí za svůj původ právě PRE.

Zdroj: ANCCE


Existuje pouze jediný iberský kůň: Pura Raza Espaňola - Juan Carlos Altamirano Macarrón Zdroj: Galope

 

 

 

Aktuality

Svod 30.6. 2016

Svod 30.6. 2016

Svod koní P.R.E. v ČR - den první 30.6.2016 - oblast Čechy

Školení rozhodčích CSWE + veřejný trenink TRAIL - 10.4. 2016

Školení rozhodčích CSWE + veřejný trenink TRAIL - 10.4. 2016