TĚLESNÁ STAVBA

Hlava

Podle oficiálního popisu je „středně velká, proporční, s rovným nebo mírně klabonosým profilem, uši jsou velmi pohyblivé, středně velké, dobře posazené a paralelní; čelo je široké, rovné nebo mírně
vyboulené; oko živé, trojúhelníkovité, expresivní

Krk

Střední velikosti a délky, lehce vyklenutý, svalnatý (u klisen méně). Dobře nasazený na hlavu i trup. Hustá hedvábná hříva.

Trup

Proporční a robustní. Kohoutek široký a zřetelný. Záda pevná a svalnatá. Hrudník široký, krátký, svalnatý, mírně vyklenutý, dobře napojený na hřbet i bedra.

Hřbet

Jde o část mezi kohoutkem a bedry, která slouží k přenosu pohybu vytvořeného zadníma nohama k předním. Měl by být ohebný, poměrně krátký a dostatečně široký v poměru ke zbytku těla, s velmi mírně konkávním profilem.

Záď

Průměrné délky a šířky, zakulacená a lehce skloněná. Ocas by měl být nasazen velmi nízko, mezi hýžděmi. Měl by sestávat z hustých a dlouhých žíní, často zvlněných.

Bedra

Nacházejí se mezi hřbetem a zádí, jsou tvořena 6 bederními obratli a svalovou hmotou, jež je kryje. U PRE jsou krátká, spíše široká a velmi citlivá na dotek.

Přední končetiny

Dlouhá osvalená skloněná a pružná plec. Silná a dobře zaúhlená pažní kost. Silné předloktí střední délky. Dobře vyvinuté a suché koleno.

Zadní končetiny

Dobře osvalená stehna, lehce zakulacené a svalnaté hýždě a dlouhá noha. Patní hrbol je silný, široký a suchý.

Pohyb

Hbitý, s vysokou mechanikou, prostorný, harmonický a kadencovaný. Zvláště dobré předpoklady pro shromáždění a obraty kolem zádě.

Vedle těchto tělesných charakteristik je třeba zdůraznit univerzálnost tohoto plemene, za niž vděčíme souhře těchto faktorů: mentální vyrovnanost, harmonie, inteligence a ochota pracovat.

Temperament

PRE je vyrovnaný a odolný kůň. Je energický, hodný a poslušný, snadno se přizpůsobuje různým způsobům využití a situacím. Dobře reaguje na pomůcky jezdce a má dobrou hubu, takže je poddajný a lze snadno dosáhnout porozumění mezi ním a jezdcem a je také pro jezdce velmi pohodlný.

Zdroj: ANCCE 

Aktuality

Svod 30.6. 2016

Svod 30.6. 2016

Svod koní P.R.E. v ČR - den první 30.6.2016 - oblast Čechy

Školení rozhodčích CSWE + veřejný trenink TRAIL - 10.4. 2016

Školení rozhodčích CSWE + veřejný trenink TRAIL - 10.4. 2016